Ćwiczenia na lepszą pamięć

Kto z nas nie chciałby mieć wspaniałej pamięci? Chyba trudno znaleźć taką osobę. Jednak dobrze wiemy, że czasem nasza pamięć nie działa tak dobrze, jak byśmy chcieli. Co zrobić, żeby ją poprawić? Otóż, okazuje się, że nawet w wolnym czasie możemy wykonywać pewne czynności, które usprawnią nasze zapamiętywanie. Dodatkowo, wcale nie musi być to przykrym obowiązkiem. Możemy połączyć rozrywkę z czymś pożytecznym. Oto kilka przykładów, jak dobrze spożytkować wolny czas.

Przykładowo, żeby poprawić pracę mózgu możemy rozwiązywać krzyżówki. Jest to jeden z typowych sposobów na poprawienie pamięci. Co więcej, wyszukując rozwiązania haseł, możemy wzbogacić swoją wiedzę. Jest to dobry sposób, ponieważ pytania w krzyżówkach często się powtarzają, pozwoli nam to więc na ćwiczenie pamięci.

Innym sposobem rozwijania pamięci w czasie wolnym jest znana chyba wszystkim gra Memory. Gra jest do kupienia praktycznie w każdym sklepie zabawkowym. Odkrywanie spośród kilkudziesięciu kartoników dwóch takich samych kart polega właśnie na zapamiętywaniu umiejscowienia poszczególnych obrazków. Dodatkowo jest to dobry sposób na spędzenie miłego popołudnia z rodziną.

Kolejnym sposobem jest uczenie się na pamięć tekstów. Najlepiej zacząć od prostych krótkich wierszy. Dzięki temu, że zawierają rymy, będzie nam łatwiej je zapamiętać. Powtarzajmy konkretny wiersz przez tydzień, jeśli po upływie kolejnych kilku dni nadal będziemy pamiętać całość, będzie to dobry znak a także mobilizacja do podjęcia dalszej pracy. Po tym, jak uporamy się już z prostymi rymowanymi wierszami (myślę, że na ćwiczenie to można poświęcić około tygodnia – po 7 czy 8 dni na jeden wiersz), przejdźmy do bardziej skomplikowanych zadań- nauki na pamięć wierszy bez rymów lub po prostu fragmentów książek. Bedzie to zadanie trudniejsze, ponieważ proza ma to do siebie, że raczej nie zawiera rymów, przez co ciężej będzie zapamiętać określony fragment, za to efekty będą murowane. Usprawnimy pracę mózgu i nauczymy go zapamiętywać coraz bardziej skomplikowane treści. Najlepiej zacząć od krótkich fragmentów, na przykład od pojedynczych akapitów. Później, kiedy już zapamiętywanie takiej ilości tekstu nie będzie dla nas problematyczne, można będzie przejść do nauki coraz większych i obszerniejszych fragmentów. Takie ćwiczenie wyrobi w nas pewne nawyki zapamiętywania.

Podobnym, ale dużo bardziej pożytecznym sposobem jest nauka języka obcego. Dzięki odkrywaniu nowych słów i zapamiętywaniu ich znaczeń w języku polskim, nie dość, że nauczymy się dobrze języka, to wytrenujemy pamięć. Naukowcy już dawno udowodnili, że nauka języków obcych poprawia ogólną sprawność umysłu, wpływa na lepszą koncentrację, lepsze rozumienie przekazywanych informacji, lepszą pamięć krótko- i długotrwałą. W czasie nauki obcych słówek i gramatyki wzrasta liczba komórek nerwowych i połączeń między nimi. [1] Wydaje się, że nie można sobie wymarzyć lepszego połączenia korzyści płynących z nauki języka obcego i usprawniania pamięci.[1] http://www.netakademia.pl/artyk-nauka-jezykow-obcych.php

Follow me!