Jak nauczyć się koncentracji?

Koncentracja i pamięć są ze sobą ściśle związane. Odpowiednia koncentracja zapewnia lepsze zapamiętywanie. Jak bowiem moglibyśmy zapamiętać cos, z czego nie do końca zdajemy sobie sprawę, ponieważ się na tym odpowiednio mocno nie skupiamy.

Dobrą wiadomością jest to, że koncentrację można wyćwiczyć. Jeśli oczywiście znajdziemy w sobie dość samozaparcia i systematyczności, aby wytrwać w dążeniu do celu. Warto jednak trochę nad tym popracować, żeby uzyskać wymierne i długotrwałe efekty.

Istotną informacją, zwłaszcza dla osób zabieganych, jest to, że ćwiczenia polecane na koncentrację nie zajmują dużo czasu. Wystarczy kilka minut dziennie (ale codziennie!), żeby poprawić nasze możliwości. Nie jest to zatem zadanie niemożliwe do wykonania.

Propozycją na sam początek starań o polepszenie koncentracji jest zadanie, które polega na wpatrywaniu się w jeden punkt przez określoną ilość czasu. Nie chodzi jednak o to, żeby patrzeć i nie widzieć. Chcąc wykonać to zadanie odpowiednio, należy skupić swoją uwagę maksymalnie na wybranym obiekcie. Przykładowo: jeśli patrzymy na kubek- przyjrzyjmy się mu uważnie, starając się dostrzec jak największą ilość szczegółów- jaki jest jego kolor, faktura, kształt itd. Specjaliści zalecają[1]   wykonywanie tego ćwiczenia na początku przez ok. 30 sekund, żeby później, w miarę wzrostu możliwości skupienia uwagi, przedłużać czas do jednej czy dwóch minut. Najpierw pewnie wyda się to niemożliwe, jednak naprawdę w miarę upływu czasu nie będzie to trudne do wykonania.

Dobrym sposobem jest też gra w odnajdowanie różnic na dwóch praktycznie takich samych obrazkach. Pewnie każdy chociaż raz spotkał się z takim ćwiczeniem, ale może nie doceniano wcześniej jego wpływu na poprawę koncentracji. Dlaczego miałoby to działać? Jak wiemy w tej zabawie obie ilustracje są zazwyczaj łudząco do siebie podobne. Po chwili można jednak stwierdzić, że jeden rysunek różni się od drugiego małymi, ledwie zauważalnymi fragmentami. Takie intensywne przypatrywanie się i próba odnalezienia różnic (zwłaszcza tych mało oczywistych) wymaga od nas dużej koncentracji na wykonywanym zadaniu. Kiedy faktycznie się zaangażujemy, inne rzeczy nie będą nas rozpraszały i nie będziemy mieli problemu ze skupieniem uwagi na tym, co robimy.

Interesującą metodą jest zapisywanie tego, co czytamy. Mianowicie, czytając książkę (czy inny materiał, np. stronę www) po przeczytaniu każdego zdania próbujmy nie patrzeć na dany materiał, lecz spisywać na kartce obok dane zdanie słowo-w-słowo, na ile je pamiętamy. [2] Jeśli będziemy wykonywać to ćwiczenie systematycznie, za każdym razem będziemy zapamiętywać przeczytane fragmenty coraz lepiej. Dodatkowo trzeba zauważyć, że ćwiczenie to nie dość, że poprawia pamięć, ponieważ wymaga zapamiętywania tego, co czytamy, to jeszcze wspomaga koncentrację. Dzieje się tak, ponieważ wiedząc, że musimy zapamiętać każde zdanie, żeby później moc je właściwie zapisać, skupimy się na tym, co czytamy, naszą uwagę pochłonie tekst, a nie wszystko inne, co dzieje się dookoła.

Jeśli chcielibyśmy jednak zaoszczędzić czas, a nie przepisywać każde zapisane zdanie, możemy wykonywać ćwiczenie w pamięci. Zwłaszcza będzie to dobrym pomysłem, gdy pierwsze kilka razy wykonamy zadanie pisemnie. Później łatwiej będzie nam już skupić się na tekście i faktycznie tylko przypominać sobie każdą frazę, a już niekoniecznie przelewać ją na papier. Nie dość, że zaoszczędzi to czas, to dodatkowo będzie wymagało dodatkowych nakładów koncentracji.

Ćwiczenia na skupienie uwagi nie są trudne i nie zabierają dużo czasu, dlatego każdy z nas może poświęcić na nie chwilę każdego dnia. Pamiętajmy tylko o tym, że musimy być systematyczni w tym, co robimy, a efekty będą rzeczywiście zauważalne, a nasze życie stanie się łatwiejsze.[1] Por np. http://www.pn3walbrzych.szkolnastrona.pl/index.php?p=m&idg=zt,35,58

[2] http://szybkanauka.net/skupienie

Follow me!