Pamięć wybiórcza

Pamięć ludzka to zasób niezwykle wydajny. Dzieje się tak dzięki odnawialności, co jest zarazem główną wadą naszych umysłów. Są one w stanie przyswoić dużą ilość wiedzy, jednakże staje się to kosztem naszych poprzednich wspomnień. Nowe zdarzenia zostają ‚nadpisane’ na minionych. Właśnie dlatego pamięć ludzka z natury jest wybiórcza. 

Wybiorczość pamięci można zauważyć na każdym kroku, na przykład podczas rozmowy. Mózg podczas konwersacji intensywnie przetwarza informacje, zarazem dokonując selekcji. Nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie wszystkich danych zdobytych podczas rozmowy, pozostaje jedynie ich najważniejsza część, gdyż mózg posiada ograniczone zasoby pamięci. Można je jednak powiększyć za pomocą ćwiczeń mnemotechnicznych. 

W tym celu przydatne staje się rozróżnienie pamięci na dwie kategorie: pamięci krótkotrwałej i pamięci długotrwałej. Pamięć krótkotrwała zapisuje informacje na max. dzień. Pamięć długotrwała pozwala zapamiętać dane raz na zawsze, jednak nie wszystkie są dostępne, gdyż część zapisuje się w obszarze niedostępnym dla naszej świadomości.

By uniknąć wybiórczości pamięci i zapominania należy ‚uporządkować’ wspomnienia zmieniając ich ‚lokalizację’ w umyśle. Ćwiczenia mnemotechniczne pozwalają to zrobić poprzez stymulowanie mózgu do tworzenia i regenerowania połączeń nerwowych, którymi są przesyłane sygnały nerwowe, czyli myśli i wspomnienia.    

Follow me!