Pisanie ręczne ćwiczy pamięć

Trzymając w ręce długopis czujesz, że nie pamiętasz jak się go używa…Czy znasz to uczucie? W dobie komputerów, smartfonów i tabletów długopis jako narzędzie do zapisywania informacji powoli odchodzi w zapomnienie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pisanie ręczne wpływa pozytywnie na naszą pamięć i koncentrację.

Niemal każdy z nas w czasach szkolnych przygotowywał ściągawki przygotowując się do klasówki. Niejeden zauważył, że wiele informacji zapisanych na ściągawce zostawało w naszej pamięci.

Amerykańscy psychologowie: Pam Mueller oraz Daniel Oppenheimer przeprowadzili badania z udziałem studentów, którzy mieli za zadanie wysłuchanie wykładu i wykonywanie z niego notatek w dowolny sposób – na klawiaturze lub ręcznie. Badania wykazały istotne różnice między notatkami wykonanymi ręcznie, a tymi wykonanymi na klawiaturze. Studenci piszący ręcznie byli zmuszeni do analizowania informacji – wynotowali najistotniejsze zagadnienia wykładu. Dzięki temu informacje trwalej zapisały się w ich pamięci. Piszący na klawiaturze zanotowali fragmenty wykładu słowo w słowo, co nie sprzyja zapamiętywaniu.

Za pomocą rezonansu magnetycznego udowodniono również fakt, że pisanie ręczne aktywuje rejony czołowe kory mózgowej, odpowiadającej za przyswajanie nowych informacji. Natomiast pisanie na klawiaturze aktywuje niewielkie obszary naszego mózgu na krótki czas, dlatego informacje w ten sposób notowane są znacznie słabiej zapamiętywane.

Pisanie ręczne to sposób na najtańszy, łatwo dostępny i efektywny trening naszego mózgu. Stymuluje ono obszary mózgu odpowiedzialne za orientację przestrzenną, kojarzenie, pamięć i kreatywność. Podczas pisania ręcznego nasz mózg rozpoznaje po ruchu ręki każde słowo, które chcemy napisać. Wskutek procesów zachodzących w komórkach mózgowych jesteśmy w stanie sobie wyobrazić znaczenie pisanego słowa i odtworzyć w pamięci jego formę graficzną. Taki rodzaj pracy umysłowej wpływa pozytywnie na naszą pamięć i zdolność uczenia się. Oczywiście nie należy całkowicie rezygnować z korzystania z klawiatury komputera. W dzisiejszych czasach pisanie na klawiaturze jest umiejętnością niewątpliwie niezbędną.

Umiejętności ręcznego pisania należy jednak uczyć dzieci już od najmłodszych lat. W początkowych etapach rozwoju dziecka nauka ta nie musi mieć formy właściwego pisania, ale treningu reki w postaci np. zabawy ziarenkami, wyklejania, rysowania kredkami czy malowania palcami.

Follow me!